kristina-makaveckaite2  

SOS! Man reikia „skaitliukų“!

Kristina Makaveckaitė

Diena įprasta – susitikimas su nauju Klientu: bendradarbiavimo galimybių aptarimas, buhalterinių paslaugų pasiūlymo formavimas. Mikliai pagaunu nepatiklų, abejingą ir veriantį Kliento žvilgsnį, tačiau kartu su jo iš lėto ir neužtikrintai tariamais žodžiais „Jūs neatrodote kaip buhalterė“ pati tiesiu jam dešinę. Prisėskite.

Dabartinis lietuvių kalbos žodynas sufleruoja: buhálteris,  dkt. (1) buhalterijos specialistas, darbuotojas. Remiantis Vikipedijoje pateikta informacija, Buhalteris (vok. Buchhaltung – 'buhalterinė apskaita'; Buch – 'knyga' + Halter – 'laikytojas', 'vedėjas') – asmuo, vedantis buhalteriją; ekonominė, ūkinės veiklos profesija. Prisiekiu, niekur nerandu informacijos, kad buhalteris – surūgusi senmergė (iš karto asmeniškai atsiprašau visų senmergių) į kuodą susuktais plaukais, su akiniais ir „skaitliukais“ po pažastimi, įsikuitusi į krūvą bylų, nepatenkinta veido mina vykdanti vadovų nurodymus.

Sutinku. Darbas atsakingas. Pati profesija suponuoja atitinkamą ir korektišką elgesio ir atsakomybės darbe modelį bei profesionalumo lygį. Tačiau šių dienų technologijos, įmonių poreikis apskaitos informaciją turėti „čia ir dabar“, nenutrūkstantys verslo valdymo procesai kertasi su vis dar vyraujančiu stereotipu apie buhalterius: „skaitliukus“ jau seniai pakeitė apskaitos tvarkymo ir valdymo programos, integruoti technologiniai sprendimai įmonės viduje jau seniai perduoda susistemintus duomenis buhalterijai, o mūsų, buhalterių, funkcija – tinkamai „suvaldyti“ gaunamą informaciją, užtikrinti, kad formuojami pirminiai buhalteriniai dokumentai atitiktų visus teisės aktų keliamus reikalavimus bei laiku viską perduoti atskaitingiems asmenims ir institucijoms.

Ir mes visai nesurūgę. Mūsų nereikia bijoti ar vengti: taip, esame itin reiklūs -  būtent tokia šito darbo specifika, tačiau mes ir šypsomės, ir pajuokaujame – viskas savu laiku ir savo vietoje.

Prašau, pakelkite rankas tie, kurie žino, kokį tikslų darbo krūvį turi bei už ką konkrečiai įmonėje atsakingas Jūsų buhalteris?

Aha... Ne... Ne... Jūs ne nedrąsūs... :)

Jums tikrai nereikia išmanyti Verslo apskaitos standartų ar dvejybinio įrašo/buhalterijos sąvokų, tačiau suprasti ir aiškiai apsibrėžti, kokios yra buhalterio funkcijos įmonėje, derėtų. O juk mes šiandien universalūs: ir kavos virėjai, ir kavos pirkėjai (juk tikrai nesunku einant į darbą užsukti į parduotuvę, o atėjus Klientams - išvirti 5 puodelius kavos), ir kanceliarinių prekių pirkėjai ir tempėjai (juk mes geriausiai žinome, kokių darbo priemonių mums reikia), ir biuro administratoriai (kopijuojame, skenuojame ir archyvuojame dokumentus, atsakinėjame į el.laiškus, bendraujame su Klientais, vykstame į komercinį banką tvarkyti einamųjų įmonės klausimų), ir guodėjai (juk mes klausome viso kolektyvo bėdų), ir baudėjai (juk mes liepiame gamybos skyriui paruošti specifines tiesioginių gamybos sąnaudų lenteles ir tik mes suskaičiuojame tokias dideles mokestines prievoles), ir galiausiai - buhalteriai (ačiū Dieve - vis dėlto įtalpinai šitą funkciją į sąrašą).

Ir galite įsivaizduoti – mums dar nenukrito rankos. Ir nenukris! Prisitaikėme, dirbame. Netgi šypsomės! :) O ta teigiama energija nuolat dalinamės su Jumis. TAI GRĮŽTA! Pripažinsiu – procesas ištęstas, lėtas ir sunkus, bet jausmas neapsakomas, kuomet suprantama, kad vis dėlto norint reikalauti, reikia tiek pat ir duoti.

Ši diena visiems diktuoja naujas sąlygas: vadovams gyvybiškai būtinas greitas sprendimų priėmimas ir staigus ir tikslus prisitaikymas prie nuolat besikeičiančių rinkos sąlygų, automatiškai buhalteriams -  kuo aukštesnis profesionalumo lygis, mobilumas ir lankstumas. Ir juk augame kartu.

 

Susitikimas praėjo sklandžiai. Nauja buhalterinių paslaugų teikimo sutartis!